bwh
24 اسفند 1401 - 10:37

15 تن فراورده خام دامی در استان مرکزی ضبط شد

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: از ابتدای اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در استان مرکزی تا کنون بیش از 15 تن فراورده خام دامی ضبط و 7 پرونده قضایی تشکیل شد.

   محمد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک گفت:  15 هزار و  256 کیلو گرم فرآورده‌ در 10 روز نخست اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت‌های بهداشتی ویژه ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در جریان 2 هزار و 540 مورد بازدید از مراکز تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ضبط موقت شده و نمونه برداری‌ها برای تعیین تکلیف این فرآورده‌ها به آزمایشگاه ارسال شده‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: 2 هزار و 183 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در این مدت از مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده خام دامی این استان کشف و از چرخه مصرف انسانی خارج شده‌است.

وی ادامه داد: 164 مورد غیر بهداشتی در جریان بازرسی از واحدهای تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در این مدت شناسایی، 10 مورد نمونه برداری و 7 مورد نیز به مراجع قضایی معرفی شده‌است.

فتاحی گفت: 7 هزار و 66 راس دام سبک در 10  روز ابتدایی اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت‌های بهداشتی ویژه ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در کشتارگاه‌های استان مرکزی کشتار و 130 تن گوشت از کشتار این دام‌ها استحصال شده‌است.

وی افزود: 835 راس دام سنگین نیز در این مدت در کشتارگاه‌های دام استان مرکزی کشتار و 206 تن گوشت از کشتار این دام‌ها استحصال شده‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به ضبط تعداد 59 راس لاشه دام سبک و سنگین اظهار کرد: بدنبال نظارت بهداشتی بر کشتار دام در کشتارگاههای دام استان طی 10 روز اول طرح، 3 هزار و 404 کیلوگرم لاشه دام سبک و سنگین در این مدت به دلیل وجود ضایعات مرضی و بیماری در کشتارگاه‌های این استان ضبط شده‌است.

فتاحی از تولید هزار و 475 تن گوشت مرغ در 10 روز نخست اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت های بهداشتی ویژه ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در استان مرکزی خبرداد و گفت: این میزان گوشت از کشتار 704 هزار و 255 قطعه طیور در کشتارگاه‌های صنعتی استان استحصال شده‌است.

وی به تعداد 7 هزار و 46 قطعه طیور ضبطی در کشتارگاه های طیور استان اشاره کرد و ادامه داد: 9 هزار و 667 کیلوگرم لاشه طیور در این مدت به دلیل ضایعات مرضی و یا لاغری  در کشتارگاه‌های طیور استان مرکزی ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شده‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اظهار کرد: طرح ویژه نوروزی و ماه مبارک رمضان نظارت بر مواد غذایی (فرآورده های خام دامی) از روز شنبه  13 اسفند ماه در این استان آغاز شده و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه می یابد.

فتاحی افزود: 56 گروه متشکل از 84 نفر از کارشناسان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان مرکزی اجرای این طرح را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: 1960 واحد شامل مراکز تولید، نگهداری و عرضه مواد غذایی استان مرکزی در این طرح مورد نظارت قرار خواهند گرفت و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، برخورد قانونی می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی به شهروندان توصیه کرد: در هنگام خرید فرآورده‌های خام دامی به برچسب مشخصات(تاریخ تولید و انقضاء) و مهر دامپزشکی دقت نمایند و هر گونه تخلف بهداشتی در مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی شهرستان را از طریق تماس با سامانه اطلاع‌رسانی ۱۵۱۲ به اداره کل دامپزشکی جهت پیگیری کارشناسان دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1094239